Každý rok příchod nového roku přináší naději na čistý začátek, nová předsevzetí a očekávání lepší budoucnosti. Po celém světě jsou oslavy Silvestra a Nového roku spojené s různými tradicemi, zvyky a pověrami, které mají zajistit štěstí, zdraví a hojnost. Jaké zvyky dodržujeme v České republice a jak se slaví ve světě? Pojďme si přiblížit ty nejzajímavější.
Novoroční tradice v České republice
V Česku se oslavy Nového roku točí kolem rodinných setkání, dobrého jídla a věření v pověry, které mají zajistit šťastný rok.
Čočková polévka a vepřové maso
Na novoročním stole by mělo být vepřové maso, které symbolizuje hojnost a postup vpřed. Naopak by se neměla podávat drůbež, protože „štěstí by mohlo odletět“. Polévka z černé čočky nebo jiné luštěniny, například čočka, symbolizuje peníze a finanční jistotu.
Novoroční předsevzetí
Jednou z nejznámějších tradic jsou novoroční předsevzetí. Většina z nás se snaží začít zdravěji, ušetřit více peněz nebo si splnit dlouho odkládané sny. I když se mnohá předsevzetí postupně vytrácí, začátek roku je ideální dobou k zamyšlení nad svými cíli.
Odlévaní olova a věštby
Starší, avšak fascinující zvyk je odlévání roztaveného olova do vody. Podle tvaru vzniklé hmoty se vykládá budoucnost či předpovědělo štěstí nebo překážky v nadcházejícím roce.
Novoroční tradice ve světě
Každá země má své unikátní zvyklosti. Zde jsou některé z těch nejzajímavějších:
Španělsko: Hrozny pro štěstí
Ve Španělsku je zvykem sníst 12 hroznů při odbití půlnoci – jeden hrozen pro každý měsíc nadcházejícího roku. Každý hrozen symbolizuje štěstí a prosperitu.
Japonsko: Jídlo a zvonění
V Japonsku se Nový rok, nebo-li Oshōgatsu, slaví v duchu klidu a duchovního obrození. Lidem se podává speciální jídlo zvané „osechi ryori“ a chrámy bijí zvony 108krát, aby odehnaly zlé duchy.
Brazílie: Bílé oblečení a moře
Brazílci věří, že obléci si na Nový rok bílé oblečení přináší klid a pokoj. Tradicí je také symbolicky skočit do oceánu a obětovat květiny bohyni moře Yemanjá. Tento rituál má přinést štěstí a ochranu na celý rok.
Filipíny: Kruhové symboly
Na Filipínách se věří, že kruhové předměty, například mince nebo ovoce, symbolizují štěstí a prosperitu. Lidé si na Nový rok oblékají oblečení s puntíky a na stole nesmí chybět kulaté ovoce.
Dánsko: Rozbíjení nádobí
V Dánsku lidé slaví Nový rok tím, že házejí talíře a nádobí na dveře svých přátel a rodiny. Čím více rozbitého nádobí najdete před svým domem, tím více přátel a štěstí vás v příštím roce čeká.
Skotsko: First-footing
Ve Skotsku je tradičním zvykem tzv. „first-footing“, kdy první osoba, která vkročí do domu po půlnoci, přináší štěstí. Největší štěstí přináší tmavovlasý muž s dary, jako je uhlí, chléb nebo whisky.
Řecko: Vasilopita
V Řecku se peče speciální novoroční koláč zvaný vasilopita, do kterého se schovává mince. Ten, kdo ji najde ve svém kousku, bude mít v nadcházejícím roce mimořádné štěstí.
Proč dodržujeme novoroční zvyky?
Novoroční tradice a pověry mají své kořeny v dávné minulosti. Lidé vždy hledali způsoby, jak zajistit bezpečí, zdraví a hojnost pro sebe i své blízké. Dnes jsou tyto zvyky spíše příjemnou součástí oslav, ale stále nám připomínají důležitost naděje a víry v lepší budoucnost. Ať už dodržujete jakoukoliv tradici, příchod nového roku je ideální příležitostí k oslavě a novým začátkům.
Tak jaké tradice letos vyzkoušíte vy? Ať už vsadíte na české zvyklosti nebo se inspirujete těmi zahraničními, přejeme vám šťastný a úspěšný nový rok!