Každoročně 14. února slaví lidé po celém světě svátek svatého Valentýna, známý jako den zamilovaných. Tento den je spojován s romantickou láskou, výměnou dárků a projevováním citů mezi partnery. Ačkoli je Valentýn dnes vnímán převážně jako komerční svátek, jeho historie je bohatá a sahá až do starověkého Říma. Pojďme se podívat na původ tohoto dne a některé zajímavosti, které ho obklopují.
Původ svátku svatého Valentýna
Historie svátku sahá až do 3. století našeho letopočtu, kdy v Římě žil kněz Valentýn. Podle legendy císař Claudius II. zakázal sňatky vojáků, protože věřil, že ženatí muži nejsou dobrými bojovníky. Kněz Valentýn však i přes zákaz tajně oddával zamilované páry. Když byl odhalen, byl uvězněn a 14. února popraven. Před svou smrtí údajně napsal dopis dceři žalářníka, do kterého se zamiloval, a podepsal ho „Tvůj Valentýn“ – což se dodnes používá jako podpis na valentýnských přáních.
Zajímavosti o Valentýnu
- Nejvíce valentýnek na světě
Po Vánocích je Valentýn druhým nejpopulárnějším svátkem, co se týče počtu odeslaných pohlednic. Každoročně si lidé vymění přes miliardu valentýnských přání. - Kdo dostává nejvíce přání?
Možná překvapivě, ale nejvíce valentýnských přání nedostávají milenci, nýbrž učitelky! Hned za nimi následují děti, matky a až poté partneři. - Oblíbenost čokolády
Čokoláda je tradičním dárkem na Valentýna. Tato tradice sahá až do 19. století, kdy anglický podnikatel Richard Cadbury představil první speciální bonboniéru s valentýnským motivem. Valentýn v jiných zemích
- V Japonsku dávají ženy mužům čokoládu, ale o měsíc později, 14. března (tzv. Bílý den), muži vracejí dárek v dvojnásobné hodnotě.
- Ve Finsku se slaví „Den přátelství“ (Ystävänpäivä), kdy si lidé dávají přání nejen svým partnerům, ale i přátelům.
- V Jižní Koreji slaví nejen 14. února a 14. března, ale dokonce i 14. dubna, kdy ti, kdo nedostali žádný dárek, jedí nudle s černou omáčkou.
- Valentýn v číslech
- Odhaduje se, že každoročně se prodá kolem 35 milionů srdíčkových čokoládových krabiček.
- V USA si na Valentýna domácí mazlíčci užívají také – majitelé na ně utratí přes 1 miliardu dolarů.
- V USA muži v průměru utratí 130 dolarů, kdežto ženy pouhých 70 dolarů.
- Každý rok je v tento den prodáno přes 220 milionů růží, z toho nejvíce červených, symbolizujících lásku.
Červené růže jsou symbolem lásky a vášně. Tato tradice sahá až do dob starověkého Říma, kde byla růže spojována s bohyní lásky Venuší. Od té doby jsou růže oblíbeným květinovým darem na Valentýna.
Tipy, jak potěšit partnerku/partnera
Pokud chcete letos překvapit svou drahou polovičku něčím originálním, zde jsou některé nápady:
- Ručně psané přání – Místo koupené karty napište vlastní valentýnku plnou osobních vzkazů a vzpomínek.
- Romantická večeře – Připravte oblíbené jídlo svého partnera a vytvořte doma útulnou atmosféru se svíčkami a hudbou nebo svého partnera pozvěte na večeři do Vaší oblíbené, případně nějaké nové restaurace.
- Dobrodružný den – Naplánujte den plný aktivit, které si oba užijete – výlet, únikovou hru nebo wellness.
- Milostný dopis – V době digitální komunikace je krásné překvapit svého partnera dopisem, ve kterém vyjádříte své city.
- Personalizovaný dárek – Fotokniha, gravírovaný šperk nebo společný zážitek jsou skvělé možnosti.
- „Láska je ze všech vášní nejsilnější, protože útočí současně na hlavu, srdce i smysly.“ – Lao-c’
- „Milovat a být milován znamená cítit slunce z obou stran.“ – David Viscott
- „Láska není o tom dívat se jeden na druhého, ale dívat se spolu stejným směrem.“ – Antoine de Saint-Exupéry
- „Když se dívám do tvých očí, vidím vše, co jsem kdy chtěl vidět.“
- „Láska je jako vítr, nevidíš ji, ale cítíš ji.“ – Nicholas Sparks
Ať už Valentýn slavíte nebo ne, je to skvělá příležitost připomenout si důležitost lásky v našich životech, není to však jen o jednom dnu.
Zdroj obrázků: google.com