Dne 6.10.2024 jsme s manželem vyrazili na naší dovolenou do destinace celým názvem země Sultanát Omán, do lokality Dhofar, kde jsme strávili 8 dní v hotelu The Club Fanar. Tímto článkem bych ráda představila dovolenou v této zemi a pro ty, kdo třeba o dovolené v Ománu uvažují, tak třeba rozhodující impuls a získání více informací.

Na dovolenou jsme letěli s cestovní kanceláří Fischer, která létá do Ománu přímými lety, měli jsme v našem balíčku zaplacený výhled na oceán a stravování all inclusive premium.

Cesta tam – Praha → Salalah

  • letěli jsme s leteckou společností Smartwings letadlem Boeing 737 – MAX 8
  • délka letu tam byla přibližně 7 hodin
  • během letu byli 3x podávány nealkoholické nápoje, z toho dvakrát bylo možné dát si pivo nebo víno
  • k jídlu bylo podáváno jedno teplé jídlo, kde bylo na výběr ze dvou – při cestě tam jsme měli na výběr mezi Švédskými masovými kuličkami s bramborovou kaší nebo francouzský quiche [kyš] s párkem a dále sušenka, ke které byla podávána káva nebo čaj a před přistáním letušky rozdávali všem cestujícím bonbóny
  • k hotelu nás dovezl autobus, který byl již přistaven na letišti a před autobusem nám na kufry již dávali cedulky s nápisem do jakého hotelu a do jakého pokoje budeme ubytování, do ruky jsme dostali papíry, kde jsme byli seznámeni s naším pokojem a podmínkami ubytování. V autobuse na nás jako prémiové hosty čekala na sedačkách 0,5l čisté vody, což bylo po letu velmi příjemné. Cesta na hotel trvala přibližně 30 minut.

Ubytování

  • po příjezdu na recepci, kdy na nás již čekal stále usměvavý a velmi vstřícný personál, tak zde si od nás recepční vzal cestovní pasy a usadil nás na venkovní gauče, kde na nás čekala voda přímo z kokosu na uvítanou. Postupně k nám recepční přicházel s pasy a 2 kartami od hotelu, 2 kartami pro vyzvednutí ručníků na pláž a k bazénu a taky obálkou, kde byly krásně popsány veškeré potřebné informace – otevírací doba všech restaurací (celkem 9), SPA, možnosti připojení internetu, nabídky půjčení jízdních kol, otevírací doba posilovny, která byla zdarma, návod na použití trezoru, který byl v šatní skříni, nabídka všech 7 barů, které v místě jsou, denní animační program (jako je jóga, šipky, aqua gym nebo plážový volejbal), informace o možnosti vyprání oděvů, informace o lékařském zařízení, které je přímo v resortu a v případě jakéhokoliv problém Vás tam buggy odvezou, otevírací doba hotelového obchůdku, otevírací doba vydávání a vrácení ručníků – možnost vzít si, vyměnit a vrátit ručníky byla jak u bazénu, tak na pláži, a nakonec i kontakt na recepci- i přes to recepční trpělivě každému vše vysvětlil a sdělil, že v případě jakékoliv otázky jsou pro hosty k dispozici neustále. Jako hosté tohoto resortu jsme mohli bez omezení navštěvovat restaurace a zázemí vedlejších hotelů – Fanar, Rotana i Juweira, kam jsme se buď dostali pěšky procházkou okolo oceánu nebo kdykoliv po sdělení na recepci, kam bychom chtěli nás zaměstnanci bezplatně odvezli jejich vozítky, zde přezdívané jako „white buggy“, vozíčky spíše připomínají golfové vozítka a hotel je využívá velmi často pro převážení hostů z hotelu do hotelu.
  • po předání karet od pokoje nás zaměstnanec odvedl k našemu pokoji a následně nám do pokoje dovezl i naše kufry.
  • po příchodu na pokoj již byla cítit nádherná orientální vůně, na kterou ještě dlouho, snad nikdy nezapomenu, byla to jedinečná a příjemná vůně. Na pokoji jsme dále měli láhev červeného vína, mísu ovoce, talířek jejich tradičních sladkostí a dárek od hotelu v podobě lahvičky, ve které byl písek s mušlemi a kamínky. Dále zcela naplněný minibar, kde jsme měli vše od pepsi, pepsi diet, mirindu, 7UP, tonic, ginger tonic, sodu, a lokální pivo – vše po dvou plechovkách. Minibar jsme měli v ceně a každý den byl zcela doplňován.
  • pokoj byl opravdu nádherný, čistý a prostorný, v koupelně se nacházely veškeré hygienické potřeby (šampon, sprchový gel, 2 zubní kartáčky se zubní pastou, 2 kusy hřebenu, 2 kusy žiletky s gelem na holení, koupací čepicí, dále pytel a základní hygienický balíček, kde byli odličovací tamponky, tyčinky do ucha a pilníček) vedle toho bylo tuhé mýdlo a krém na ruce. K dispozici byly každý den čisté žínky a ručníky.

Strava

  • strava v tomto hotelu byla opravdu rozmanitá a dovolím si říct, že zde si vybere opravdu každý. Na místě jsou na výběr jen v hotelu Club Fanar – pro prémiové hosty 2 restaurace – v první restauraci byly snídaně a večeře formou bufetu, včetně live kitchen show a v té druhé byly zase snídaně, obědy i večeře formou podávaného menu. Zde musím poznamenat, že co se týká menu, tak bylo každý den stejný, takže pokud by někdo chtěl po celou dovolenou navštěvovat jen jednu restauraci, tak je stále totožné menu. U snídaně bylo na výběr mezi formou udělání vajíček (míchaná, volské oko, omeleta..), k obědu se pak v restauraci na pláži jídla celkem střídala, ale v restauraci u bazénu nikoliv – tam byl oběd každý den na výběr ze stejného menu. V restauraci na pláži při servírované večeři bylo menu sice stejné, ale například když jsme si dávali 2x steak, tak jeden večer byl s pepřovou omáčkou a druhý večer byl s hříbkovou, takže se snaží obměnu dělat. Každopádně možností, kam se jít najíst je opravdu spousta – hned ve vedlejším hotelu fanar jsou snídaně, obědy a večeře podávány obrovským bufetem, a vedle fanaru je restaurace Aubergine, která je pro hosty fanaru zdarma 1x týdně po rezervaci, ale my jako hosté club fanaru premium jsme tam mohli každý den bez rezervace, v této restauraci byly každý den servírované snídaně a večeře a večeře byly vždy formou nějaké tématiky, která zde byla po dva dny. Jednalo se vždy o 4- 5chodové menu, první den jsme měli francouzské menu, následně bylo labanéské menu, dále španělské a nakonec vegetariánské. I zde si každý mohl vybrat z hlavního chodu ze dvou možností – předkrm, polévka a dezert byl jeden.
  • k snídani je k dispozici kávovar, kde Vám dle požadavku obsluha připraví a donese kávu, čaj, je možnost studeného i horkého mléka a na výběr ze 3 džusů, dále detox voda, klasická voda a každý den bylo i smoothie – vanilkové, banánové, čokoládové…
  • V Ománu je sultanátem omezeno popíjení alkoholu, což pro klienty hotelu znamenalo, že se alkohol podával každý den od 12h do 00:30hod, kromě pátku, kdy se alkohol podával až od 14h do 00:30hod.
  • pro hosty all inclusive premium byla také rozšířená nabídka drinků a nápojů – na baru, když viděli náramek z clubového hotelu již dávali samy do rukou prémiový nápojový lístek, kde je opravdu velký výběr a veškeré drinky na baru připraví i nealkoholické.

Personál

  • normálně bych se o personálu zmínila třeba jen v jedné větě, ale v tomto hotelu musím personál celého hotelu opravdu vyzdvihnout, ať se jednalo o recepci, servírky, číšníky nebo pokojový personál všichni se chovali naprosto skvěle. Vždy s úsměvem a byli zcela nápomocní. Z dřívějších zkušeností jsem si párkrát v all inclusive hotelu řekla, že mám pocit, že bych někoho otravovala svou žádostí, ale zde nikoliv. Musím opravdu s čistým svědomím říct, že jsem si u nikoho takto nepřipadala, ba naopak, všichni se snažili, aby byl každý host zcela spokojen. Zejména zde vyzdvihnu číšníka jménem Amresh, kterému jsme u na místě děkovali, protože jeho stálá snaha a pozitivní nálada nám opravdu vždy navodila příjemný pocit a úsměv na tvář.
  • na pláži, kde jsme měli svou privátní pláž s lehátky za námi vždy přišel zaměstnanec, který se po výběru místa, kam chceme jít dotazoval jestli chceme do stínu, nebo na slunce, případně na půl, tak podle toho lehátka upravil, vyklepal od písku a rozložil osušku.
  • po zkušenosti, kdy jsme jeden den ráno vypnuli klimatizaci a přišli jsme večer v 11 hodin na pokoj a klimatizace nešla zapnout, tak jsme se rozhodli jít na recepci. Recepční s úsměvem a omluvou ihned zavolal technika a vše bylo do 20 minut vyřešeno. Prostě pro celý tým hotelu velká poklona 🙂

Umístění
– hotel má opravdu krásné zázemí, všude se dá chodit na procházky pod nádhernými palmami, prostě ráj na zemi
– jsou zde 3 pláže hotelu Fanar a Club Fanar, z toho 2 mají vyhrazený prostor pro Prémiové hosty a následně jedna pláž v hotelu Rotana, která má také vyhrazený prostor pro prémiové hosty. Fanar má svůj veliký bazén a Club Fanar pro prémiové hosty také svůj bazén.
– procházkou okolo hotelu Fanar dojdete podél vody až k Marině, kde naleznete přístav a všude okolo malé obchůdky, kavárny a restaurace, které otevírají okolo 18. hodiny a jsou otevřené většinou až do půlnoci.

Internetové připojení
– při check-inu dostanete jak je psáno již výše kartičku s informací o připojení, k internetu se připojíte pomocí čísla pokoje a příjmení objednavatele, rozsah internetového připojení je opravdu veliký, internet jsme měli ve všech restauracích, barech, u bazénu, na pláži a i v Marině. Jeho rychlost nebyla vždy nejlepší, ale řekla bych, že na vše dostačující, mysleli jsme si, že budeme potřebovat místní sim kartu, ale nakonec jsme si ji ani nekupovali, nebyla potřeba. S delegátkou jsme komunikovali pomocí Whatsappu.

Výlety

  • my jsme si tentokrát auto nepůjčovali, ale využili jsme nabídku výletů od cestovní kanceláře. Byli jsme na dvou výletech a to: Plavba za delfíny a Salalah City tour.
  • první výlet jsme měli ve středu, kde nám delegátka večer potvrdila jestli se výlet koná, pro naše štěstí ano. Měli jsme se dostavit do kanceláře pořádající firmy „Around the ocean“, vzhledem k tomu, že tato firma měla v okolí asi 3 místa, tak jsme se pro jistotu nechali ke kanceláři odvézt buggy, zde na nás již čekal muž, který nám vše vysvětlil a my jsme se přesunuli k lodi, na výlet jsme jeli ve 4, takže jsme si to parádně užili a viděli spoustu delfínů, od kapitána jsme se dozvěděli i spoustu zajímavých informací. Tento výlet se tedy pořádá v anglickém jazyce, ale kapitán mluvil opravdu srozumitelně. Plavba trvala 2 hodiny, kdy jsme vždy zastavili v přítomnosti delfínů a měli možnost si je vyfotit a natočit, během plavby jsme dostávali neperlivou vodu a jako bonus viděli i mantu obrovskou 😀
  • jako druhý výlet byl Salalah City Tour, který byl již s českým průvodcem Davidem. V první částí výletu jsme se jako první podívali do mešity sultána Kábúse, zde ženy museli mít zakryté zápěstí, kotníky a samozřejmě vlasy, vlastně kromě obličeje muselo být zakryté vše, u mužů stačily dlouhé kalhoty a triko alespoň s krátkým rukávem, před mešitou jsme se všichni museli vyzout minimálně do ponožek nebo jít na boso. Zde jsme si měli možnost prohlédnout celé prostory mešity a s námi přítomná ománská žena nám ukazovala rutinní očistu, kterou musí každá žena před modlitbou vykonat, poté jsme se přesunuli do hlavní místnosti mešity, kde jsme se jako nevěřící museli pohybovat po modrém koberci, který byl umístěn po celém prostoru, aby si návštěvníci mohli vnitřek mešity prohlédnout, zde nám ománská žena, která byla zároveň uznanou ománskou průvodkyní ukázala úryvek z koránu, který nám následně i zazpívala, což bylo velmi zajímavé. Poté jsme se autobusem přemístili na tradiční ománský trh, kde jsme si mohli koupit tradiční potraviny. Na místě byla velká hala, kde místní lidé prodávali syrové skopové maso, ryby, ovoce, zeleninu, nebo například datle, kadidlo a tak podobně, zde musím říct, že to pro mě byl silný zážitek, protože ten zápach ze syrového masa v těchto vysokých teplotách byl neskutečný, na nich bylo tedy zjevné, že je to pro ně přirozené, ale já osobně bych se na toto místo nerada vracela.. Další zastávkou byly brány Sultánova paláce al-Hisn, kde jsme si mohli opět udělat fotografie a předposlední zastávkou tohoto výletu byla kokosovo – banánová plantáž i s ochutnávkou čerstvě utrženého kokosu a banánu. Tady jsme se procházeli plantáží a mohli vidět přirozeně rostoucí banány, včetně květů, zrovna když jsme procházeli, tak jsme i viděli zaměstnance, který sundával, tím že lezl na stromě plody kokosu, aby někomu náhodou nespadly na hlavu, a nakonec jsme ochutnali vodu z kokosu a banán. Poslední zastávkou tohoto výletu byl 150 let starý tradiční ománský dům, který se v dnešní době pronajímá i jako hotel. V tomto domě bylo možné ochutnat arabskou kávu, datle a nakoupit suvenýry.
  • oba výlety, které jsme absolvovali bych určitě doporučila.

Cesta zpět

  • cesta zpět bohužel byla horší než cesta tam, vzhledem k situacím v zemích, přes které se běžně létá a tam je zavřený vzdušný prostor, jsme museli mít mezipřistání v Ras Al Kaimah ve Spojených Arabských Emirátech, kde jsme kvůli delší trase o 800km a také velkému protivětru museli tankovat. Tankování trvalo přibližně hodinu, tím cesta zpátky trvala přibližně 10 hodin v letadle, což bylo už opravdu dlouhé. Na cestě zpátky jsme taktéž dostávali 3x nealko nápoje + pivo/víno, výběr z dvou teplých jídel – tentokrát byli masové kuličky/kuřecí plátek s kuskusem a listovým špenátem a také oplatka s kávou nebo čajem.

Celou dovolenou hodnotím 10/10 a klidně bych se na ní znovu vrátila. Byla to prozatím moje nejkrásnější dovolená, čemuž přispěla, jak cestovní kancelář za bezproblémový průběh, personál hotelu a můj milovaný manžel 🙂
Toto místo bych opravdu doporučila každému, a nakonec přikládám video z naší dovolené a fotogalerii, kde jsou na vidět některá jídelní a nápojová menu a ukázka některých jídel z hotelu.

 

Předchozí článekNádobí, které nepatří do myčky nádobí: Co se v myčce může poškodit?
Další článekDušičky: tradice vzpomínky na zesnulé

Leave a Reply