Zanedlouho nastane období, ve kterém je největší koncentrace barevných i zvukových efektů na celé zeměkouli vůbec. Samotnou mě toto téma velice zajímá, mám ráda ohňostroje, ačkoliv jsem i milovník zvířat a chápu, že spousty pejskařů a jiných tuto show spíše odsuzují. Vysoký hluk a nečekané výbuchy zábavní pyrotechniky může dosahovat až hodnoty 190 decibelů, na tu mohou reagovat negativně především zvířata, dále také starší lidé. Vyděšená zvířata často utíkají, případně opouštějí svá teritoria a úkryty. Ptáci vylétají ze svých hnízd a mnohdy nejsou schopni se k nim vrátit, často narážejí do prosklených částí domů a budov. Po ohňostrojích se objevuje zvýšený počet osiřelých mláďat divokých zvířat. Z hlediska finančního to je také diskutabilní protože taková velkolepá podívaná přijde na nemalé peníze na pár minut…
Také bych chtěla zmínit i další negativa ohňostrojů, je to velká možnost úrazů, kdy hrozí od popálenin až po utržené prsty či celé končetiny. Měl by tedy s pyrotechnikou zacházet jen dospělý, kompetentní a střízlivý člověk.
Ohňostroj původně měl sloužit k vyhánění zlých duchů a byl z počátku bez vizuálních efektů. Šlo hlavně o spoustu hluku a kouře. Používala se na to základní substance ze síry a ledku, tedy směs střelného prachu.
Vynález střelného prachu a prvního opravdového ohňostroje je spojován s Čínou a Indií. Později se střelný prach začal pěchovat do bambusových větví, tím vznikl i podobný vizuální efekt jaký známe teď.
Čím jsou způsobené barevné efekty? Jedná se o kombinace různých chemických látek přimíchaných do střelného prachu.
ŽLUTÁ – Žlutou barvu způsobují soli sodíku, dusičnan sodný a šťovan sodný
ČERVENÁ – Červenou barvu způsobují soli stroncia, lithia.
ZELENÁ – Za zelenou barvou hledáme soli barya.
BÍLÁ A STŘÍBRNÁ – Pro tuto barvu se do směsi přidá část hořčíku, hliníku nebo titanu.
ORANŽOVÁ – Oranžovou barvu zajistí soli vápníku.
MODRÁ – Modrou barvu vymaluje soli mědi.
FIALOVÁ – Za fialovou vděčíme sloučeninám cesia, rubidia a draslíku.
ZLATÁ – Za zlatou barvu vděčíme dusičnanu barnatému a železu.
Tím bych ukončila chemickou přednášku. Je tedy jasné, že zplodiny těchto všech látek se v okamžiku barvené podívané dostávají v hojném množství do ovzduší.
Největší ohňostroj zapsaný v knize rekordů nesou Spojené Arabské emiráty, kdy v roce 2014 vypálili přesně 479 651 raket v pouhých šesti minutách na oslavu Nového roku.
Doufám, že jsem vám rozšířila obzory, co se týče tohoto tématu.
Na závěr vám přeji klidné, krásné svátky a vstupte do Nového roku tou správnou nohou. Budu se na vás těšit v příštím roce.