Podzim je časem proměny, kdy příroda přechází z letního září do chladnějších měsíců. Je to období, kdy se mění barvy listí na stromech, teploty klesají a den se zkracuje. Ale podzim není jen o chladnějším počasí a dřívějším západu slunce; je to také čas, kdy si můžete užít mnoho zábavy a také si užít různé aktivity, které jste třeba v létě nestihli.

U nás začíná podzim okolo 23. září, kdy délka dne a noci jsou přibližně stejné. Toto období je definováno astronomicky a zpravidla se označuje za začátek podzimu s přesným okamžikem, který se nazývá podzimní rovnodennost.
Je důležité poznamenat, že přesné datum začátku podzimu se může mírně lišit v různých letech a závisí na konkrétním časovém pásmu a geografické poloze.

Zde je několik podzimních aktivit, které si můžete vychutnat.

 1. Procházky v přírodě: Podzim je ideálním obdobím pro procházky v přírodě. Barevné listí na stromech vytváří nádherné scenérie, a když pod nohama šustí sušené listy, má to své kouzlo. Můžete si vybrat náročné túry v horách nebo jednodušší procházky v místním parku.
 2. Sběr kaštanů a žaludů: Podzim je časem, kdy dozrávají kaštany a žaludy. Sbírání těchto plodů může být zábavnou a užitečnou aktivitou. Navíc můžete později použít kaštany k vaření nebo pečení.
 3. Květinová aranžmá: I když se nám může zdát, že podzim je časem kdy končí kochání se z květin, existuje mnoho květin a listů, které můžete použít k vytvoření nádherných květinových aranžmá. Zahrňte do nich podzimní barvy, jako jsou různé odstíny oranžové, červené a hnědé.
 4. Večerní kino: Chladné podzimní večery jsou ideálním časem pro domácí kino. Připravte si popcorn, vyberte si oblíbený film a užijte si ho ve společnosti rodiny nebo přátel.
 5. Vaření a pečení: Podzim je také časem, kdy se můžete pustit do vaření a pečení. Vyzkoušejte nové recepty s podzimními ingrediencemi, jako jsou dýně, jablka nebo hříbky. Není nic lepšího, než mít domov plný vůně čerstvě upečených koláčů.
 6. Festivaly a jarmarky: Mnoho měst a obcí pořádá podzimní festivaly a jarmarky, kde si můžete užít tradiční jídla, umění a řemesla. Navíc můžete nakoupit originální dárky a dekorace na nadcházející svátky.
 7. Sport a pohyb na čerstvém vzduchu: I když teploty klesají, podzim je stále ideálním časem na sportovní aktivity venku. Hrát fotbal, házet frisbee nebo jen jednoduše procházet se na kole může být skvělým způsobem, jak zůstat aktivní.
  Nebo si můžete také pustit draka a jen ho nechat unášet se ve větru. Více se dozvíte po kliknutí na náš minulý článek o Dracích
 8. Příprava na Halloweenskou oslavu: Podzim zahrnuje také přípravu na Halloween. To znamená výběr kostýmu, výzdobu domu děsivými dekoracemi a plánování oslavy pro rodinu a přátele.
 9. Knihy a čtení: Chladné a deštivé dny jsou ideálním časem k ponoření se do dobré knihy. Vyberte si oblíbený román nebo objevte nové knihy, které jste přes léto nestihli a užijte si klidné chvíle.
 10. Podzimní zahradničení: Pokud máte zahradu, podzim je dobrou dobou na přípravu zahrady na zimu. Zkuste vysadit podzimní květiny, zalévat rostliny a připravit zahradu na chladnější měsíce, ale o tom si povíme příště. 🙂

Podzim je obdobím, které nabízí širokou škálu aktivit pro lidi všech věkových kategorií. Bez ohledu na to, zda upřednostňujete venkovní aktivity nebo raději zůstanete uvnitř, podzimní sezóna má něco pro každého. Takže si užijte krásy tohoto čarokrásného období a nechte se inspirovat k mnoha zajímavým aktivitám.

Předchozí článekPouštění létajících draků na podzim: Tradice spojená s pohádkovou svobodou
Další článekTajemství a krása úplňku měsíce: Jaký vliv má na lidi?

Leave a Reply