Blíží se nám opět období kdy lze pozorovat více ,,padajících,, hvězd na noční obloze. Proto jsem se rozhodla vám o nich napsat trochu informací.

Perseidy jsou kometární meteorický roj, který vznikl z komety 109P/Swift-Tuttle. Perseidy mají svůj radiant v souhvězdí Persea. Roj je činný od 17. července do 24. srpna, přičemž maximum roje přichází mezi 11. a 13. srpnem.V letech 1991-1993 bylo při posledním průchodu komety perihelem (doba oběhu je přes 133 let) možno pozorovat přes 300 meteorů za hodinu. Nyní je v maximu možné pozorovat až 110 meteorů za hodinu.

Lidově jsou nazývány „Slzy svatého Vavřince“ podle světce, který má svátek 10. srpna (toho dne byl roku 258 n. l. umučen k smrti).

Nejstarší informace o tomto roji pocházejí z roku 36 n.l z Číny. Další zprávy pocházejí z Japonska a Koreje.

Římané si představovali Perseidy jako ejakulaci Priapa.

První známé pozorování v Evropě pochází z roku 811 n. l.

Roku 1762 objevil holandský přírodovědec Pieter van Musschenbroek, že zvýšená srpnová meteorická aktivita je každoročně se opakující událostí.

V roce 1835 uveřejnil belgický astronom Adolphe Quetelet zprávu o roji “vylétajícím” ze souhvězdí Persea. Na shodu drah Perseid a komety 109P/Swift–Tuttle (Swift-Tuttle 1862 III) upozornil v roce 1861 jako první italský astronom Giovanni Schiaparelli.

Takže ještě aby nám počasí přálo jasnou oblohu, aby tento meteorický jev byl vidět. 🙂

zdroj: wikipedie.cz

 

Předchozí článekBezpečné cestování
Další článekiPhone vs Android

Leave a Reply