Site icon Svět na netu

Vitamíny, aneb co je dobré o nich vědět

Vitamíny jsou látky, které jsou opravdu nezbytné pro život.
V lidském organismu mají vitamíny funkci katalyzátorů biochemických reakcí. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Existuje 13 základních typů vitamínů. Lidský organismus nedokáže, až na některé výjimky, vitamíny vyrobit, a proto je musí získávat prostřednictvím stravy.

Vitamíny rozdělujeme do dvou základní skupin, tak si je zde představíme:

Vitamíny rozpustné v tucích

Nositeli vitaminů rozpustných v tucích jsou tuky, proto značné omezení tuků ve stravě může vést k jejich nedostatečnému příjmu. Vitaminy rozpustné v tucích jsou skladovány v těle, proto může být nadbytek toxický (vitamin A,D), ale pravidelná denní dávka je méně důležitá než u vitaminů rozpustných ve vodě. Při zpracování a skladování potravin jsou stabilnější než vitaminy rozpustné vodě.

Vitamíny rozpustné ve vodě

Vitaminy rozpustné ve vodě jsou snadno absorbovány a jejich nadbytek je vylučován močí, proto obvykle nejsou toxické a je důležitý jejich pravidelný příjem. Jejich obsah v potravinách je snižován zpracováním a skladováním (thiamin pasterizací, riboflavin skladováním na světle, vitamin C skladováním a tepelným zpracováním).

A aby bylo lépe pochopitelné, tak bych zde ráda uvedla, na co je který vitamín potřeba a kde ho hledat. Myslím, že tyto informace je dobré mít na jednom místě 🙂

Vitamíny rozpustné v tucích

VITAMÍN A

VITAMÍN D

VITAMÍN E

VITAMÍN K

Vitamíny rozpustné ve vodě

VITAMÍN B1 (THIAMIN)

VITAMÍN B2 (RIBOFLAVIN)

VITAMÍN B3 (NIACIN)

VITAMÍN B5 (KYSELINA PANTOTHENOVÁ)

VITAMÍN B6 (PYRIDOXIN)

VITAMÍN B9 (KYSELINA LISTOVÁ)

VITAMÍN B12 (COBALAMIN)

VITAMÍN C

Jak my samy můžeme ovlivnit celkový obsah vitamínů ve stravě?

  1. Množstvím vitaminů v surovinách (závislé na odrůdě, na ošetření, dopravě, skladování atd.)
  2. Snižováním vitaminových ztrát (dodržování technologických postupů, volba vhodného inventáře)
  3. Zvyšováním využitelnosti vitaminů (vitaminové koncentráty, fortifikace = obohacování některých druhů pokrmů o některé druhy vitaminů a nerostných látek)

Vitamíny – přírodní nebo tabletky?

Vitamíny jsou pro nás nepostradatelné a musí být dodávány stravou, protože tělo je samo nedokáže produkovat. Najdeme je v ovoci a zelenině, v mléce, mase i v semínkách.

Narůstá trend většího pohodlí, který vede k tomu, že si mnoho lidí myslí, že mohou nedostatek vitamínů kompenzovat vitamínovými tabletami. Je tomu však opravdu tak?

Potravinový doplněk je opravdu užitečný jen v některých případech: vitamin D se například vyvíjí v kůži pod vlivem slunečního záření.

Což může být v zimě problém. Těhotným ženám a těm, které chtějí děti, se často doporučuje příjem kyseliny listové, která pomáhá při vývoji nervového systému nenarozeného dítěte.
A nejen vegetariáni a vegani se musí ujistit, že mají dostatek vitaminu B12, který se vyskytuje téměř výhradně v mase, vejcích, sýrech a mléce.
Stejně jsou na tom osoby s celiakií, protože nemoc způsobuje špatné vstřebávání tohoto vitamínu ve střevech. Pokud tělo není zásobováno dostatečným množstvím vitaminu B12 v potravě, mělo by jej získat z medikamentů nebo obohacených potravin.

Ti, kteří jedí různorodou stravu, mohou užívat doplňky stravy. Odborníci v nutričních společnostech s tím souhlasí. Proto je vhodné, i při bezlepkové stravě, držet dietu bohatou na vitamíny s množstvím čerstvého ovoce a zeleniny.

Čerpáno: wikipedia.com, pilulka.cz, aha.cz, google.com/img

Exit mobile version